fbpx
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...

Takım Sporlarının Çocuklar İçin 7 Önemli Katkısı

Basketbol, futbol, voleybol gibi takım sporları çocukları fit tutmaktan çok daha fazlasını yapar.

Basketbol, futbol, voleybol gibi takım sporları çocukları fit tutmaktan çok daha fazlasını yapar. Sağlıklı alışkanlıkları aşılayarak ve çocukları meşgul ve aktif tutarak, takım antrenmanları ve maçları oyunculara sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda zihinsel ve duygusal olarak da yardımcı olabilir.

Fitness

Çocukluk çağında ortaya çıkan obezite tüm dünya için önemli bir sorun olmaya başlamaktadır. Takım sporları çocuklara düzenli egzersiz yapmaları için olanak sağlar. Düzenli egzersiz kalori yakar, bağışıklık sistemini, kasları ve kemikleri güçlendirir. Yaşam boyunca gerekli olacak sağlıklı alışkanlıkların oturmasına katkıda bulunur.

Takım İçinde “Ben” Yok

Takım içerisinde takıma uygun şekilde hareket etme bilinci sadece sportmenliği değil birlik kavramını da güçlendirir. Ortak bir amaç için beraber çalışmayı öğrenmek, çocuklara arkadaşlık ve empati kurmayı öğretir. Takım sporları şehrin ya da semtin farklı köşelerinden arkadaşlık imkanı sağlar, farklı kültür ve karakterden insanlarla geçinmeyi öğretir.

SAYGI

Takım sporlarında yer alan oyuncular antrenörleri ve benzer yaştaki insaları dinlemeyi öğrenme konusunda sorun yaşamaz. Ayrıca herkes takımın bir parçasıdır. Yıldız bir oyuncudan, çok az süre alan bir oyuncuya kadar herkes saha içinde ve dışında saygıyı sonuna kadar hak etmektedir.

Çok Yönlü Çalışma

Spor yapan öğrenciler hayatlarının farklı alanlarında yapmaları gereken işler arasında denge kurmayı kısa sürede öğrenirler. Antrenman, ev ödevleri ve aile ile geçirecekleri zaman arasında dengeyi sağlamak çocuklar için oldukça önemlidir. Zamanında maça gelmek, ders çalışmak ve dinlenmek gibi durumlar arasında dengeyi sağlamak spor yapan çocuklar için daha kolay olacaktır.

Saha İçinde ve Dışında Başarı

Özellikler zor öğrenen öğrenciler için, takım sporları zorlu okul günleri için parlak ışık olabilir. Takım arkadaşları ve koçlar oyuncular için hayati bir destek sistemine sahipler ve saha dışındaki başarısızlıkta benlik saygısı yaratmak için yardımcı olabilirler. Ayrıca zor öğrenen çocuklar için sınıfta olduğu gibi saha içinde de daha sıkı çalışmaları konusunda onları özendirebilir.

Stresten Kurtulma

Spor, gevşemek ve herhangi bir gerginlikten kurtulmak için harika bir yoldur. Takımda arkadaşlar edinmek ve koçlar ya da yaşlı oyuncuların rehberliği, çocuklara gün boyunca gelişen endişeden kurtulma seçeneği tanır.

Kazanmak Her Şey Değil

Sporcular hayal kırıklığı ile nasıl başa çıkılacağını öğrenirler ve büyüdükçe daha güçlü hale gelirler. Hayat hiçbir zaman kolay olmayacaktır. Bu nedenle güçlü bir kişiliğe sahip olmak oldukça önemldir. Takım sporlarında var olan rekabet sayesinde kazanmanın yanında kaybetmenin de olduğunu öğrenecekler ve kaybetmenin her şey olmadığını anlayacaklar.