fbpx
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...

İdeal Basketbola Başlama Yaşı Nedir?

basketbola başlama yaşı

İdeal basketbola başlama yaşı, farklı yıldız oyuncuların kariyerleri üzerinden oldukça tartışılan bir konu olmaya devam ediyor.

Break Through Basketball sitesinde Joe Haefner tarafından yayınlanan makale, NBA’de iki kez “En Değerli Oyuncu” ödülüne layık görülmüş Steve Nash’in geç başlayan kariyeri üzerinden, altyapı sporlarına erken girmenin önemini sorguluyor.

NBA.com tarafından yayınlanan bir röportaja göre Steve Nash, 12 veya 13 yaşına kadar basketbol oynamadı. Evet, Phoenix Suns’ın efsane oyun kurucusu, neredeyse bir ergen olana kadar basketbol oynamadı.

Ebeveynler ve antrenörler arasında, başarılı olmak için takım sporlarına erken başlamanız gerektiğine dair bir efsane yaygın. Aslında bu durumun tam tersini gösteren örnek sayısı da hayli fazla. Çünkü çocuklar:

1 – Spor artık eğlenceli gelmediğinden ilgiyi kaybedebilir.
2 – Tükenebilir.
3 – Çok fazla maç nedeniyle sakatlık yaşayabilir.
4 – Yeterli süre alamayabilir.
5 – Kazanmak için üzerindeki baskıyı kaldıramayabilir.

Liste uzayıp gider.

BASKETBOLA BAŞLAMA YAŞI NE KADAR ÖNEMLİ?

Organize sporlara karşı değilim. Doğru yaklaşımla çok faydalı olabileceğini de düşünüyorum. Ancak basketbola başlama yaşı konusunda iyi bir örnek olan Steve Nash’in çocukluğunda yaşandığını garanti ettiğim bazı şeyler ise:

1 – Birden fazla spor yaptı – Bu, onun harika bir genel atlet olmasına yardım etti. Nash’in çok iyi bir futbolcu olduğunu biliyor muydunuz? Sezon dışında hala biraz oynadığına inanıyorum.

2 – Kendi kendine bir tutku geliştirdi – Ebeveynleri tarafından antrenmana zorlanmadığını neredeyse garanti edebilirim. Yapmak zorunda kaldığınız bir şey hakkında tutkulu olacağınızı düşünüyor musunuz?

3 – Yetişkinlerin gözetimi ve talimatı olmaksızın arka bahçede veya sahada bol miktarda özgür alan buldu. Yetişkinlerin her şeyi nasıl yapacaklarını söylemeden çocukların sorunları çözmesi ve sosyalleşmesinin yararlı olacağını düşünmüyor musunuz? Robot geliştirmiyoruz, değil mi?

4 – Koçlar durumu eğlenceli hale getirdi. Eğlence dediğimde, koçların ve oyuncuların şarkı söyleyerek etrafta dolaştığı antrenmanlardan bahsetmiyorum.

KOÇLAR NE YAPMALI?

Koçlara şunları öneriyorum:

-Pozitif kalmak.

-Eleştiriden çok iltifata yönelmek. Phil Jackson’ın 5 iltifata 1 eleştiri sihirli oranını deneyin. Dürüst olmak gerekirse, onlara eleştiri demek dahi yanlış. Bence “öğretme noktası” terimini kullanmak, koçları sadece bir kusuru belirtmek yerine öğretmek adına daha iyi bir zihniyete sokmaya yardımcı olacaktır.

-Disiplin aşılamak (cezalandırarak değil).

-Yeteneklerini geliştirmek için eğlenceli antrenmanlar ve oyunlara başvurmak.

-İşini şevkle yapmak.

-Sporcuları çok zor ya da çok kolaylaştırmadan gelişim yolunda itmek.

Erken yaşta bu ‘aşırı rekabetçi sporcu’ algısını yıkalım ve ÇOCUKLARI doğru şekilde geliştirelim!

Kaynak: altyapibasket.com

Pınar Karşıyaka İstanbul (Anadolu) olarak gerçekleştirdiğimiz basketbol okulu çalışmaları hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.