fbpx
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...

Bir Basketbol Maçındaki 4 Temel Rol Nedir

Altyapı seviyesindeki basketbol karşılaşmalarında oyuncu, antrenör, hakem ve seyirci olmak üzere dört temel rol bulunmaktadır. 

1. OYUNCU

Maç sırasında oyuncuların rolü: Basketbol oynamak.

Genellikle şu rollere girer: Hakem.

Oyuncular, en eğlenceli role sahiplerdir. Hepimizin çok sevdiği basketbol oyununu direkt olarak oynama imkanı buluyorlar. Bir oyuncunun en temel görevleri %100 çaba göstermek, eğlenmek, saygılı (oyuna, rakibe ve takım arkadaşlarına) davranmaktır. Bir oyuncu bunları yaptığı zaman rolünü yerine getirmiş demektir. Zaman zaman oyuncular hayal kırıklığı yaşayabilir ve kararları tartışarak hakemin rolüne girmeye çalışırlar. 

2. HAKEM

Hakemin oyundaki rolü: Kuralları uygular ve basketbol sahasında düzeni en iyi şekilde korumaya çalışır. Oyuncuların adil ve güvenli bir ortamda rekabet etmesini sağlar.

Hakemin rolü diğer rollerle çakışmaz.

Hakemler, bir maç sırasında rollerine sadık kalma konusunda oldukça iyidir. Antrenör ve oyuncular zaman zaman farklı rollere bürünse de hakemler rollerine sadık kalırlar. Tüm antrenörlerin hatırlaması gereken önemli şey; hakemin yetenek ve beceri seviyesi rollerinizi değiştirmez. Onlar hale hakemdir ve siz hala antrenör. Sadece maçınızı yöneten genç veya tecrübesiz bir hakem olması durumu, size hakem rolüne geçiş yapma ve bunları kötüye kullanma hakkı vermez.

3. ANTRENÖR

Oyun sırasında koçun rolü: Olumlu bir lider olmaktır. Oyuncularınızı sürekli motive edin, antrenörlük yapın ve destekleyin.

Genellikle şu rollere girer: Hakem.

Bir antrenörün rolü, oyuncuları motive ederek, antrenörlük yaparak ve destekleyerek gençlerin pozitif bir lideri olmaktır. Bir antrenörün rolünü yerine getirme şeklide hangi yaş seviyesinde çalıştığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Altyapı basketbolu için, antrenör oyuncuların sürelerini doğru bir şekilde dağıttığından emin olmalıdır (sezon başında belirlenen beklentilere göre), oyuncuları eğlendirirken teşvik etmeli, eğitmeli ve motive etmelidir! Daha yüksek seviyedeki koçlar için, kazanma çok daha yüksek bir önceliğe dönüşür ve kararlar, takımın başarısı için en iyi olana dayanır.

Antrenörler sık sık hakemin rolüne girmeye çalışır. Antrenörlerin hakemlerle iletişim kurması çok doğaldır fakat bu uygun ve saygılı bir şekilde olmalıdır. 

4. İZLEYİCİ

Maç boyunca seyircinin rolü: Oyunu izleyin ve oyuncuları teşvik edin.

Çoğunlukla rolüne girer: Hakem ve koç.

Seyirciler en basit role sahiptir. Seyircinin rolü rahatlamak ve oyunun tadını çıkarmaktır. Eğer bir seyirci bağırmaya ihtiyaç duyuyorsa (ki bu tamamen onların hakkı), bu sadece motive edici ve pozitif sözler olmalıdır.

Hakemlere bağırmaktan (tıpkı antrenörler ve oyuncular gibi) ve daha da önemlisi oyunculara antrenörlük yapmaktan kaçınmalıdırlar. Bir seyircinin yapabileceği en kötü şeylerden biri, tribünden antrenörlük yapmalarıdır. Eğer seyirci, antrenörün talimatlarıyla çelişen şeyler söylerse (bu her zaman olur), o zaman sadece oyuncunun kafasını karıştıracaktır.

Bir basketbol maçına dahil olan herkes maç başlamadan önce rollerini bilmeli, rollerini kabul etmeli ve maç boyunca ona bağlı kalmalıdır.

Pınar Karşıyaka İstanbul olarak Ataşehir, Maltepe Pendik, Kartal, Sancaktepe, Üsküdar şubelerimizde deneyimli antrenörler eşliğinde basketbol okulu çalışmalarımız devam ediyor. 

PINAR KARŞIYAKA İSTANBUL İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ