fbpx
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...

Basketbolun Çocuklara Sağladığı 8 Fayda

Bir takım sporu olarak basketbol küçük yaştaki çocuklar üzerinde oldukça etkilidir. Bu etki sadece fiziksellikle sınırlı kalmamaktadır. Çocuklar ilerleyen yıllarda hayatlarında oldukça yararlı olacak birçok beceriyi basketbol gibi takım sporları sayesinde öğrenebilmektedir. 

İşte basketbolun çocuklara sağladığı 8 temel fayda;

Kardiyovasküler Sağlık

Tüm sahayı 45 dakika boyunca yukarıdan aşağı tekrar tekrar koştunuz mu? Bunu bir süredir yapmadıysanız ciddi bir çalışma olacaktır. Basketbol, kardiyovasküler şartlar açısından en talepkar sporlardan biridir ve bu çoğu çocuk için eğlenceli bir pratik yoludur.

El-Göz Koordinasyonu

Neredeyse çoğu spor el-göz koordinasyonu gerektirir ve basketbol da bunlardan biridir. Bir ribaund alırken, etrafı kontrol ederek top sürerken, sahanın diğer ucundaki arkadaşınıza pas atarken ya da şut atarken, beyniniz de vücudunuz kadar çok çalışıyor.

Çeviklik

Stephen Curry’nin etkili bir crossover ile göz açıp kapayıncaya kadar yön değiştirmesine dikkatlice bakın. Garry Payton’ın en iyi hareketlerini inceleyin. Tüm zamanların en iyi savunmacılarından biri, sadece ayağını yana kaydırarak rakip oyuncuyu boğabiliyor.

Genellikle, en iyi oyuncular olağanüstü çevikliğe sahiptir. Çocuklar birkaç yıl spor yaptığında, çeviklik ve esneklik özelliklerini geliştireceklerdir.

Çoklu Öğrenme

Kardiyovasküler sağlık, çeviklik ve el-göz koordinasyonunun yanı sıra, basketbol diğer sporların gerektirdiği birçok yeteneğin gelişmesine olanak tanır. Ribaund alırken en yüksek noktada olmak için zamanlamayı ayarlamak, futbolda topu yakalamak ile benzer bir şeydir. Pota altındaki ayak hareketleri, profesyonel dans benzerlik göstermektedir. Boştaki takım arkadaşını kolayca bulmayı sağlayan oyun görüşü, futbol ile bağlantılıdır.

Dostluk

Diğer tüm takım sporlarında olduğu gibi, basketbolda da çocukların takım arkadaşlarıyla kurabileceği arkadaşlıklar uzun yıllar devam eder.  Oyuncuların birlikte sıkı çalışması ile oluşturdukları arkadaşlık bağı paha biçilemezdir. Bu dostluk hayat boyu sürecek fayda sağlar, çocuklar diğerleriyle yakın ilişkiler kurmanın önemini çabucak kavrayacaktır.

Takım Çalışması

Aynı amaç uğruna çaba gösteren 12 insanın fedakarlık, özveri ve takım çalışmasına ihtiyacı olacaktır. Diğerleriyle birlikte çalışmayı öğrenmek spordan çok daha öte hayatta da kullanabileceğimiz kritik bir yetenektir. Küçük yaşlarda basketbol oynamak çocukları işbirliği talep eden gelecekteki başarılar için hazırlar. Okuldaki grup projeleri ya da işteki toplantılar gibi.

Disiplin

Basketbol -diğer tüm sporlar gibi- hatalar oyunudur. Bu hata payı sahadaki herkesin daha dikkatli olmasını sağlıyor. Kaçan bir şut, bir hatalı pas ya da bir mental hata herhangi bir karşılaşmayı negatif olarak etkileyebilir. Bu yüzden, basketbol oynayan çocuklar yaptıkları her şeyde disiplinli olmanın önemini öğrenir.

Çalışma Etiği

Bazı günler, antrenman formanızı giyip ayakkabılarınızı bağlamak kulağa yapılacak eğlenceli bir şeymiş gibi gelmez. Ama pratik sizi harika yapar, ve hazırlık basketbolda başarılı olmak için gereklidir.

İLETİŞİM

Pınar Karşıyaka İstanbul olarak gerçekleştirdiğimiz Basketbol Okulu çalışmalarımızda çocuğunuzun fiziksel anlamda en uygun yaş grubunda yer almasını sağlıyoruz. Bu doğrultuda özel planlamalar ile sporcunun gelişimini sürekli olarak takip ederek, gelişimini devam ettirmesini amaçlıyoruz.