fbpx
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...

Basketbola Başlayacak Çocuklar İçin 10 Tavsiye

Basketbol oynamaya başlamadan önce yapmanız gereken birkaç şeyle ilgili sizler için hazırladığımız ipuçlarına dikkat edin…

1- Ekipmanlarınızı Ayarlayın

Pozisyonunuza ve oynayacağınız seviyeye göre ihtiyaçlarınızı karşılayacak iyi bir çift basketbol ayakkabısı almaya çalışın. Ayak bileği için gerekli desteği sağlayan ayakkabılar yararlı olacatır. 

2- Isınma Çalışmalarını İhmal Etmeyin

Basketbol antrenman ya da karşılaşma önecsinde ısınma yapmak oldukça önemlidir. Sakatlık olasılığını azalatmak ve performansı daha yukarılara çekebilmek için ısınma iyi bir yol olacaktır. Yeterli ve doğru ısınma özellikle müsabakalarda hayati önem taşır.

3- Fit Olun

Basketbol fiziksel anlamda oldukça zor bir spor olduğu için fit olmak sizin yararnıza olacaktır. Fiziksel olarak iyi durumda olursanız dayanıklılık süreniz artar ve karşılaşmalarda yüzleşeceğiniz sertliklere yanıt verebilirsiniz. 

4- Antrenman Yapın

Antrenmanın yerini tutacak hiçbir şey yoktur. Pas, şut, top hakimiyeti gibi bir çok noktada yeteneklerinizi geliştirmek için antrenman yapmak gerekmektedir. Özellikle basketbol yeni başlayanlar için oyunun temellerini öğrenmek ve eğlenmeniz için çok önemlidir.

5- Zayıf Elinizi Kullanın

Topu her iki elinizle de iyi bir seviyede sürebilirseniz oyununuzu ileriye taşıyacaksınızdır. Bu nedenle top her iki elinizle iyi bir şekilde kullanana kadar zayıf elinizle ekstra çalışmalar yapın. Her zaman top sürerken başınız yukarıda top sürün. Bu oyunu okumanıza olanak tanıyacaktır. 

6- Bol Bol Şut Atın

Basketbol şut atmak en temel noktalardan biridir. Doğru şut formunu öğrendikten sonra şut yüzdenizi, şut mesafenizi geliştirmek için bol bol şut atmanız gerekmektedir. 

7- Sıçramanızı Geliştirin

Basketbolda sıçrama genel olarak önemsenmeyen noktalardan biri olarak görülür. Fakat sıçrama özelliği birçok şey üzerinde etkiye sahiptir. Şut atarken, ribaund alırken, blok yaparken sahip olunan sıçrama yeteneği büyük önem taşımaktadır. Dikey sıçrama antrenmanlarıyla basketbol performansının artmasına yardımcı olabilirsiniz. 

8- Çok Sert Top Sektirmeyin

İnsanların yaptığı önemli bir hata, topu sürerken olabildiğince sert bir şekilde sektirmek zorunda olduklarını düşünmektir. Sektirme, dizler bükülmüş, düz bir sırt ve baş yukarı şekilde yapılmalıdır. Diz yüksekliğinizden biraz aşağıda sektirin ve unutmayın, zeminde çok sert sektirme yerine topu yavaşça sürmek ve kontrolde kalmak daha iyidir.

9- Sırayla Tüm Yeteneklerini Geliştirin

Farklı beceriler edindikçe kendinize olan güveniniz artacaktır. İlk antrenmandan büyük hayaller kurup smaç vurmaya çalışmak yerine, temel yetenekleri öğrenin. Top hakimiyeti, şut atmak gibi yeteneklerinze odaklanın. Her gün basketbol adına yeni bir şey öğrenmek sizin için iyi olacaktır. 

10- İyi Bir Kulüp Bulun ve Diğer Oyuncularla Çalışın

Basketbola gerçekten büyük bir ilgi duyuyorsanız o zaman antrenörler tarafından doğru eğitimi alabileceğiniz iyi bir kulüp bulun. Diğer oyuncularla bir araya gelmek, antrenörlerden destek almak size her anlamda farklı beceriler kazandırabilir. 

PINAR KARŞIYAKA İSTANBUL İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ