fbpx
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...

Basketbol Sakatlıkları ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

İstanbul Karşıyaka U14 Küçük Erkek takımı sporcumuz Kutay Deniz Gökdağ basketbolda yaşanan sakatlıklarla ilgili olarak bir çeviri yazısı hazırladı.

***

Basketbol dünyaya ilk Dr. James Naismith tarafından bir futbol topu ve 2 tane sepet ile 1891 yılında tanıtılmıştır. Bugünün yüksek hızlı, fiziksel sporu hemen hemen orjinaline benzemektedir. Modern basketbolun hızlı oyunu beraberinde sakatlıklar için fırsatlar da getirdi. Tahmin edilene göre basketbolda her yıl 1.6 milyon sakatlık yaşanıyor.

Basketbolda hangi sakatlıklar daha sık görülüyor?

  • Bilek burkulmaları
  • Parmak sıkışmaları
  • Ayak kırıkları
  • Uyluk morarıklığı
  • Yüz kesikleri
  • Ayak kırıkları

Basketbol sakatlıkları nasıl tedavi ediliyor?

Bilek Burkulmaları

Bilek burkulmasının tedavisi istirahat, buz, baskı, ve yükseltme içeriyor. Fizik Tedavi tarafından X-ray ve değerlendirme vakadan vakaya göre ve acının yerine göre değişiklik gösterebilir. Direkt kemiğin üzerinde ağrı ve şişme değerlendirme gerektirebilir. Hala büyümekte olan bir çocuğun bilek sakatlığı basit bir burkulma ya da bileğin yakınında olan büyüme tabakalarının sakatlığının sonucu olabilir ve yine bir Fizik Tedavi tarafından değerlendirilmelidir.

Parmak Sıkışmaları

Bu sakatlık top parmağın ucuyla temasa geçtiğinde oluşur ve aşırı derecede şişme olur. Parmağa buz uygulanması biraz rahatlama getirir ve oyuncunun oynamaya devam etmesine izin verir. Acı ve şişlik sürerse Fizik Tedavi tavsiye edilir ve X-ray gerekebilir.

Diz Sakatlıkları

Basketbol hızlı dur ve git ve manevralar gerektirir ve bunlar da ligamentleri ve menisküsleri riske sokar. Dizin dışına darbe ve tamamlayıcı ligament sakatlığı en yaygın diz sakatlıklarıdır ve sıklıkla buz, kuşaklama ve yavaş yavaş antrenmanlara katılarak tedavi edilebilir. Ön çapraz bağ sakatlığı çok daha ciddi bir sakatlıktır ve zıplamada ani bir yön ve iniş değişiklikliğiyle oluşur. Bu ligament yırtılmasının çoğunlukla sezonu kapatıcı bir sakatlık olmasına rağmen şimdiki teknikler ACL ligamentini onarır ve oyuncunun sezona devam etmesini sağlar.

Uyluk Morarmaları

Tedavisi istirahat, buz, baskı, ve yükseltme içerir. Uyluk yastıklı korseler koruma için tavsiye edilir.

Yüz Kesikleri

Yaranın derinliğine göre dikiş veya gazlı bez uygulanması gerekebilir. Buz rahatlatır ve şişiği azaltır. Oyuncular tüm kan temizlendiğinde ve yara düzenlendiğinde oynamaya devam edebilirler.

Gerilme Kırıkları

Gerilme kırıkları antreman seviyesinin hızla artırılmasından veyahut çok fazla antreman yapmaktan kaynaklanabilir. Bu sakatlıklar çoğunlukla ayakta ve kaval kemiğinde görülmektedir. Tehşis edildiğinde hareket ettirmeme ve ağıtlık bindirmeme tavsiye edilir. Oynamaya geri dönmek için tamamen iyileşmesi ve hiç ağrı kalmaması gerekmektedir. İstirahat ve antreman yapmamaktan düzelmeyenler bazen ameliyat gerektirebilir.

Sakatlıklar nasıl önlenir?

  • Doktorun tavsiyelerine uy ve sezon öncesi fiziksel testler yap.
  • Su tüket. Susamayı beklemek sıklıkla düzgün tüketim için çok geç.
  • Fitliğini koru. Sakatlıklar kendini fiziksel olarak hazırlamayanlarda daha çok görülüyor