fbpx
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...

Basketbol Okulu Sayesinde Çocukların Aşabileceği 6 Önemli Engel

Basketbol okulu faaliyetlerinin genç oyuncular için genel bir eğlence deneyimi olması yanı sıra, her zaman eğlenceli olmayacağını belirtmek de aynı derecede önemlidir. 

Aslında, bazen eğlencenin tam tersi olabilir – çıldırtıcı, üzücü, sinir bozucu veya diğer “olumsuz” hisler / duygular olabilir ve bu mutlaka kötü bir şey değildir!

Neden?

Çünkü bu zor zamanları basketbol okulu çalışmalarında hayati bir deneyim olarak görüyoruz. Bu barikatlar, zor zamanlar, engeller, ya da her ne demek isterseniz, genç oyunculara nasıl mücadele edeceğini, nasıl üstesinden geleceğini öğrenmelerine yardımcı olur. Ve bu, belki de diğer yeteneklerden daha fazlası olarak, saha dışında genç oyuncular için yetişkin olmak ve gerçek hayata giriş yapmak anlamına gelecektir.

Bu nedenle, genel olarak basketbol okulu çalışmalarında ortaya çıkan engellerden ya da zorluklardan bazıları nelerdir ve genç oyunculara uzun vadede yardım etmeyi daha iyi nasıl anlayabiliriz? gibi sorulara cevap arayacağız.

1. Kaybetmek

Basketbol okulu faaliyetlerinde müsabaka deneyimi oldukça önemli bir yer tutar. Oyuncular kaybetme ve kazanma gibi duyguları elde ederler. Sıradan bir mağlubiyet ya da sezonu kaybetmek fark etmeksizin, bu muhtemelen çocuklar, ebeveynler ve antrenörler için altyapı basketbolundaki en büyük hayal kırıklığıdır.

Fakat kaybetmek hayatımızın bir parçasıdır.

Herkes kaybedecek ve bazen çok fazla kaybedecek, ancak çocuklarımıza bu kayıplara cevap vermeyi nasıl öğrettiğimiz önemli. Çocuklar aileleri ve koçları kaybetme konusunda çıldırırlarsa, kaybettiklerinde nasıl tepki vereceklerini kimden öğreneceklerini düşünüyorsunuz?

Çözüm – Kaybettikten sonra sakin olun. Onları onur ve saygılı bir şekilde ele alın. Çocuklar hayatlarındaki engelleri aynı şekilde nasıl ele alacaklarını öğreneceklerdir. Çıkın ve çocuklarınıza bir engel olduğu zaman nasıl davranmaları gerektiğini öğretin.

2. Oynama Süresi

Hemen hemen her oyuncu daha fazla süre almak ister. Fakat basketbolda oyuna kenardan destek olmak da oldukça önemlidir.

Gerçek şu ki, her oyuncu aynı miktarda dakika almayacaktır, ancak oyuncuların bununla nasıl başa çıktığı ve ekibine yardımcı olmak için nasıl tepki vereceği önemlidir.

Çözüm – Bu, oyuncular ve aileler için son derece sinir bozucu olabiliyor olsa da, oynama sıkıntısı, çocuklar için sadece verilmiş şeyleri beklemekten çok, hak etmek adına yapması gerekenleri öğrenmek için harika bir öğretim aracı olabilir.

3. Bireysel Performans

Zorlu bir karşılaşmayı ya da koca bir sezonu bireysel olarak ele almak genç bir oyuncu için zor olacaktır. Bu konuda her zaman beklenen olgunluğu gösteremeyebilirler. 

Çözüm: Sonuçta, bir oyuncu performansından memnun değilse, daha fazla çalışmalıdır. Kişisel beklentilerini ve hedeflerini karşılamak için gerekli olan çalışmayı yapıyorlar mı?

Çoğu zaman, cevap hayırdır. Oyunculara kendilerini incelemeyi, eylemleri ve iş ahlakı ile sözlerini, beklentilerini, hedeflerini ve hayallerini belirlemeyi öğretin.

4. Antrenör

Aileler ve sporcular genellikle yaşadıkları bir hayal kırıklığında antrenörü suçlarlar. Fakat antrenörler her zaman oyuncularının iyi oynamasını ve takımın kazanmasını isterler. Bu nedenle antrenörler kazanmak için en iyi oyuncularla sahada yer alacaktır. Oyuncuların beklenen seviyede mücadele etmesi gerekmektedir. 

Çözüm: Eğer oyuncu oynamayı hak ediyorsa, oynayacaktır. Çoğu antrenör, oyuncularının başarılı olması için  çaba göstermektedir. Yine, koçu suçlamadan önce, genç bir oyuncunun, antrenörün istediği ve takımın ihtiyaçlarını karşılayarak potansiyelini nasıl en üst düzeye çıkaracağını anlamasına yardım edin.

5. Genç Hakemler

Altyapı basketbol maçlarında görev yapan hakemler profesyonel hakemler kadar iyi değillerdir. Zaman zaman kötü kararlar vermeleri oldukça normaldir. Genellikle her maçta ellerinden geleni yaptıklarını unutmamamız gerekiyor. 

Çözüm: Altyapı hakemlerine bağırılmamalı ve eleştirilmemelidir. Altyapı hakemlerine yapılanlar son yıllarda o kadar kötüleşmiştir ki, genel olarak genç hakem sayısında önemli bir düşüş meydana gelmiştir.

Yetişkin bireyler olarak, öncelikle hakemlere saygılı ve dürüst davranmalıyız. İkincisi, sporcularımıza üzerinde kontrol sahibi oldukları şeyler hakkında endişelenmelerini öğretmeliyiz ve hakemler ve / veya kötü düdükler bunlardan biri değildir..

6. Takım Arkadaşları

Genç oyuncular basketbol okullarında yeni arkadaşlar edinecekler ve zaman zaman bazı iletişim sorunları yaşayacaklardır. 

Çözüm: Fakat bu durum günlük hayatta sevmediğimiz insanlarla karşılaştığımızda nasıl davranmamız gerektiği konusunda onlara yardımcı olacaktır. Gerçek hayatta her zaman tüm çalışma arkadaşlarınızdan hoşlanmayabilirsiniz. Ancak yine de hedeflere ulaşmak için onlarla geçinmeniz gerekir. Bu nedenle genç oyunculara takım arkadaşlarıyla ilgili durumlara olumlu yaklaşmaları konusunda destek olabiliriz.

SONUÇ

Umuyorum ki yukarıdaki örnekler, basketbolun genç oyunculara (günlük hayatlarında da karşılaşabilecekleri) sahadaki engelleri nasıl aşacaklarını öğrettiğini görmenize yardımcı oldu.

Küçük çocuklar bunu yalnız yapamazlar, basketbol okulu aktivitelerinde bu yüzden ebeveynler ve koçların olumlu bir örnek olarak yol boyunca onlara yardımcı olması hayati önem taşır!