fbpx
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...

Basketbol Okulu | Çocuklar Başkalarıyla Nasıl Etkileşim Kurar?

Küçük çocuklar çevrelerinde dönen dünyayı ve ne istediklerini düşünür. Yaklaşık beş yaşına gelene kadar, çoğu çocuk benmerkezcidir. Başkalarının kendi ihtiyaçlarına uyum sağlamasını beklerler.

Küçük çocukların başkalarıyla işbirliği içinde oynaması kolay değildir. Birbirleriyle oynamak yerine yanda oynarlar. Bu paralel oyun olarak bilinir. İşbirlikçi davranışları anlamadıkları için, takım aktivitelerini oynamakta zorluk çekerler.

Çocuklar yaklaşık altı ila dokuz yaş arasındaki kooperatif oyuna başlar. Küçük gruplar içinde yavaş yavaş daha kalıcı hale gelen arkadaşlıklar geliştirirler. Genellikle farklı bölümlerde hareket ederler. Rolleri oynamaya ve bir rol oynamanın neyle ilgili olduğunu anlamaya başlarlar.

Yine de, bu aşamadaki rekabet, bir dizi üstünlük sağlamadır. Çocuklar, en iyinin kim olduğunu görmek için kendi yaşıtlarıyla karşılaştırırlar. Esas olarak diğerlerinin pahasına en iyisi olmakla ilgilenirler.

ÇOCUKLAR UZUN VADELİ HEDEFLERİ NE ZAMAN ANLAR?

1950’lerde ve 1960’larda, çocuk psikoloğu Jean Piaget, çocuklara zaman anlayışlarını keşfetmek için bir dizi test yaptı. İlkokul çağına kadar birçok çocuğun zaman konusunda oldukça zayıf bir anlayışa sahip olduğunu ve uzun vadeli hedefleri anlayamadığını keşfetti. Çocuklar ilkokulu geçtiklerinde, zaman kavramı geliştirmeye başlarlar.

Bunu göz önünde bulundurarak, uzun vadeli hedefler yerine, antrenörler gençler için zorlu ama gerçekçi kısa vadeli hedefler koymalıdır: bir yüzücü daha güçlü bir vuruşa sahip olabilir; bir hokey oyuncusu pasın isabetini artırabilir.

Bunun gibi hedefler gençlerin kontrolünde. Stuart Robbins, antrenmanların hızlı ve basit hedeflere odaklanması gerektiğini söyledi. Hızlı gelişme sağlayan etkinlikler, çocukların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar.

Not: Bu yazı Kanada Antrenörlük Birliği tarafından 1996 yılında yayınlanan “Ebeveynler, Koçlar ve Öğretmenler için Çocuklar ve Spor Önerileri Hakkında Direkt Konuşma” isimli kitaptan çevrilmiştir.

Pınar Karşıyaka İstanbul olarak Ataşehir, Maltepe Pendik, Kartal, Sancaktepe ve Üsküdar şubelerimizde deneyimli antrenörler eşliğinde basketbol okulu çalışmalarımız devam ediyor. 

PINAR KARŞIYAKA İSTANBUL İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ