fbpx
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...

Basketbol Okulu | Başarı Çocuklar İçin Ne Anlam İfade Eder

Basketbol okulu ve spor okulu çalışmalarına katılım gösteren, ilk maçlarına burada çıkan çocuklar için başarı her zaman kazanmak değildir.

Basketbol okulu ve spor okulu çalışmalarına katılım gösteren, ilk maçlarına burada çıkan çocuklar için başarı her zaman kazanmak değildir.

Çocuklar çoğu zaman yetişkinler gibi düşünmez. Başarı onlar için farklı şeyler ifade eder ve bu durum yaşa, cinsiyet ve yaptıkları spora göre değişiklik gösterir. İngiliz araştırmacı Dr. Jean Whitehead, 3000 genç ile sporda başarının kendileri için ne anlama geldiği ile ilgili bir araştırma yaptı. 

Whitehead ilkokul çocuklarından şu cevapları aldı;

“İlk geri dalışımı abimin ve babamın önünde yaptım.”

“Kimsenin bana yardım etmeyeceği bir uzunlukta yüzdüm.”

“Pratik yapıyorduk ve bunu yapabilen tek kişi bendim.”

“Tekrar tekrar pratik yaptım, sonra bir gün başardım!”

“ÇOCUKLARI KAZANMAYI TEK BAŞARI TÜRÜ OLARAK GÖRMEZLER”

İşte bu cevaplar, çocukların kazanmayı tek başarı türü olarak görmediklerini açıkça gösteriyor. Aslında basketbol okulu çalışmalarına katılma nedenleri sorulduğunda kazanma en son anılır. Dr. Jean Whitehead “Çocuklar Neden Spor Yapmayı Seçiyor ya da Vazgeçiyor” başlıklı makalesinde şöyle yazıyor; “Küçük çocuklar başkalarını yenmekten ziyade, kendi çevrelerinde ustalaşma ve becerilerini geliştirme noktasında endişe duyuyorlar. Ta ki birileri onlara kazanmanın daha önemli olduğunu söyleyene kadar”

Basketbol okulu çalışmalarında çocuklar 10 yaşına kadar başarının çaba göstermeye ve sosyal onaylara dayandığını düşünürler. Kendi yeteneklerini değerlendirme anlayışları çok yavaş geliştiğinden, sporda ne kadar başarılı olacakları ile ilgili beklentileri net değildir. Sıkı çalışanların başarılı olacaklarını inanırlar ve eğer bir konuda başarılı iseniz çok uğraşmış olmalısınız. Bu yaş aralığındaki çocuklar birinci, ikinci ya da 20. sırayı alıp almadıklarını bakmadan, başarıyı yarışı bitrime olarak düşünürler. 

Yaklaşık olarak 6-7 yaşlarında, çocuklar becerilerini diğer çocuklarla karşılaştırmaya başlar. Başkalarının yapabilecekleri şeyleri yapıp yapamayacağını merak etmeye başlarlar. “Zor” olan şeyler, diğerlerinin yapabileceği az sayıda şeydir. Çocukların beceri, şans, çaba ve gerçek atletik yetenek arasındaki farkı 12 yaşından önce anlayamazlar.

Basketbol okulu çalışmalarında çocuklar kendi yeteneklerini yargılamakta iyi olmadıklarından, gelişmekte olan becerilerde ne kadar iyi olduklarını ve akranlarıyla nasıl kıyaslandıklarını söylemek için başkalarına güvenirler. Bu, ebeveynlere ve antrenörlere çok yüksek standartlar belirlenmemesinde büyük sorumluluk yükler.

Pınar Karşıyaka İstanbul olarak Ataşehir, Maltepe Pendik, Kartal, Sancaktepe, Üsküdar şubelerimizde deneyimli antrenörler eşliğinde basketbol okulu çalışmalarımız devam ediyor. 

PINAR KARŞIYAKA İSTANBUL İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ