fbpx
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...

Basketbol Okulu | Antrenör ile İletişim Kurma

basketbola başlama yaşı

Çocuğunuz basketbol okulu çalışmalarında ve müsabakalarda ne kadar süre alıyorsa alsın antrenörünüzle iyi bir iletişim kurmanız gerekmektedir. Aslında antrenörler çoğu zaman ailelerle kısa süreli toplantılar yapar. Bu tip toplantılarda antrenörün felsefesini anlamak için çaba göstermek gerekmektedir. 

Antrenöre Sorulabilecek Bazı  Sorular;

Kaç oyuncu takımda olacak?

Maçlarla ile ilgili felsefeniz nedir?

Kazanma, öğretme ve eğlenceli bir çevre geliştirme ile ilgili hedefleriniz nelerdir?

Antrenmanlar ne zaman?

Sezon planlamanızı nasıl yaparsınız?

Daha önce bu seviyede oyunculara antrenman yaptırdınız mı?

Asistan koçunuz var mı?

Başka sorum olduğunda size ulaşmanın en iyi yolu nedir?

Çocuğunuzun iyi bir kulüpte olduğunu düşünüyorsanız antrenörünüze ve çalışanlar özgürlük tanıyın. İşlerine çok fazla karışmamak onlara daha sağlıklı bir ortam sunacaktır. Basketbol okulu çalışmalarında genç oyuncuların edindiği en önemli derslerden biri hoşgörü ve farklı liderlik tarzlarına uyum sağlama olacaktır. Çocuğunuzun antrenörle ilişkilerinde kontrolü tek başına sağlamalarına izin verin. Her zaman destek olmak için yanında olabilirsiniz ama iletişimin antrenör / oyuncu ekseninde kalmasına izin verin. 

Antrenörler ile Bir Problem Hakkında Görüşme

Basketbol okulu ve kulüplerinde bazen yanlış anlamalar ortaya çıkabilir. Belki oğlunuzun yeterli süre almadığını düşünüyorsunuzdur. Belki kızınız guard yerine forvet oynuyordur. Veya çocuğunuzun forma giydiği takım rakiplerine sportmenlik dışı davranışlar sergiliyor gibi görünebilir. Endişeniz ne olursa olsun, antrenörünüzle pozitif bir görüşme yapmay çalışın. Çatışmanın kimseye yararı olmayacaktır. 

Bazı ebeveynler kolay sinirlenirler ve maçın ortasında antrenörlerle ya da hakemlerle karşı karşıya gelebilirler. Bu tür bir eylem olumsuz bir etki yapabilir aynı zamanda çocuğunuz da dahil olmak üzere herkes için utan verici bir durum oluşmasını sağlar. Günlük hayatta da olduğu gibi antrenörünüzle olumsuz bir ortamda karşı karşıya gelirseniz sizinle iletişim kurma olasılığı çok düşüktür.

Antrenörle bir konuyu tartışmaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, 24 saat beklemeyi deneyin ve telefonla antrenörü arayın (Sezon öncesi antrenörün uygun iletişim numarasına ulaştığınızdan emin olun). Ardından pozitif bir şekilde konuşarak çekincelerinizi kendisine aktarmayı deneyin.

Antrenör ile çatışma içermeyen bir konuşma yaparsanız, büyük olasılıkla o da sorunu tartışmaktan ve herkese uygun bir çözüm üretmekten mutluluk duyacaktır.

Çocuğum Yeterli Süre Almazsa Ne Olur?

Bu durum bir kez daha, koçla sakin ve özel bir konuşma yapmanız gereken bir konudur. Antrenörler maç sırasında kimlerin ne kadar süre aldığını ve hangi pozisyonlarda oynadığını takip etmektedir. Fakat siz ve çocuğunuz, adil bir şekilde süre alamadığına ikna olursanız, o zaman koçla konuşma zamanı gelmiş olabilir.

Birçok altyapı liginde oyuncularla ilgili kurallar vardır. Antrenörle konuşmadan önce, kurallardan haberdar olmanız gerekir. Sezon öncesi ve sırasında antrenörle görüşme yaptığınız zamanlar, bu bilgiyi elde etmek için uygun zamanlardır. Eğer yapmadıysanız bu konuda bilgi edinmeye çalışın. Bilgilerle ulaşıp, hazırlandıktan sonra antrenörle konuşmaya hazır olursunuz.

İLETİŞİM

Pınar Karşıyaka İstanbul olarak gerçekleştirdiğimiz Basketbol Okulu çalışmalarımızda çocuğunuzun fiziksel anlamda en uygun yaş grubunda yer almasını sağlıyoruz. Bu doğrultuda özel planlamalar ile sporcunun gelişimini sürekli olarak takip ederek, gelişimini devam ettirmesini amaçlıyoruz.