fbpx
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...

Basketbol Okulu Aktivitelerine Katılma Yaşı Kaçtır

Basketbola ve basketbol okulu aktivitelerine katılmak için herhangi bir yaş sınırlandırması bulunmamaktadır. Fakat profesyonel ya da hobi amaçlı olarak mümkün olan en küçük yaşta başlamak yararlı olacaktır.

5,6,7 yaşlarında çocuğu olan anne-babaların ortak sorusu “Çocuğum basketbola kaç yaşında başlamalı?” olarak göze çarpıyor. Şunu belirtmekte fayda var ki bu konu ile ilgili olarak bilimsel şekilde net bir tarih bulunmamaktadır. Çocukların spor başlama yılları, yaşları ile direkt olarak belirlenebilen bir şey değildir. Elbette burada yaş önemli bir kriterdir fakat çocuğun fiziksel ve zihinsel durumu da belirleyici unsurlar olarak öne çıkmaktadır. Yaş olarak küçük olmasına rağmen basketbolun temel gerekliliklerini  yerine getirebilecek güç ve koordinasyona sahip olan çocuklar bu spora başlayabilirler. Fakat yaşı ilerlemiş olmasına rağmen henüz dahil olacağı spora uygun fiziksel ve zihinsel gelişime sahip değilse basketbol okulu çalışmalarına başlaması uygun olmayacaktır.

ORTALAMA BAŞLANGIÇ YAŞI 6-7

Genel anlamda bakıldığı zaman basketbol okulu çalışmalarına başlama yaşı çocukların en temel motorik özellikleri kazanmaya başladıkları 6-7 yaş aralığıdır. Bu yaşlarda çocuklar genel olarak el göz koordinasyonu, koşular, sıçramalar, yön değiştirmeler, gibi fiziksel özelliklerin yanında takım halinde çalışma disiplini, kurallara uyma, takım olma, birlikte hareket etme gibi psiko-sosyal özellikleri de kazanmaya başlarlar. O nedenle bu yaşlar özellikle basketbol gibi takım sporlarına başlamak için en ideal yaşlardır. Fakat burada anlatılan basketbol profesyonel bir çalışma değil daha çok çocukların temel motorik özelliklerini  geliştirmeye dayalı, onları sıkmadan yavaş yavaş toplu ve topsuz oyunlar oynatmaya dayalıdır.

BAŞLANGIÇ EĞLENCELİ OLMALI

Yapılan çalışmaların bir düzen içerisinde, tecrübeli antrenörler eşliğinde gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. 6-9 yaş aralığındaki erken dönemde çocuklar üzerinde sıkı bir disiplin uygulanmaması gerekir. Bu yaş aralığındaki çocukların psikolojik gereksinimleri göz önüne alındığında keşfetme, kavrama gibi yeteneklerinin ortaya çıkması için hedeflenen eğitimin eğlenceli olması gerekmektedir. Genel olarak bu yaş grubunda öğrencilere basit hedefler sunulur ve içinde bulunduğu spor dalına sevgi duyması amaçlanır. Fakat 10 yaşına gelmiş çocuklar artık bazı temel teknik bilgileri öğrenmeye ve bunları uygulamaya açık hale gelmeye başlayacaktır. Ergenlik öncesindeki dönem olan 10-13 yaş aralığındaki sporcularda basketbolun eğlenceli bir takım sporu olduğu detayı atlanmadan karmaşık ve teknik çalışmalara geçilebilir. Artık öğrenciler bu bilgileri öğrenmeye ve sahada uygulamaya hazır duruma gelmeye başlayacaktır. 

Pınar Karşıyaka İstanbul olarak gerçekleştirdiğimiz Basketbol Okulu çalışmalarımızda çocuğunuzun fiziksel anlamda en uygun yaş grubunda yer almasını sağlıyoruz. Bu doğrultuda özel planlamalar ile sporcunun gelişimini sürekli olarak takip ederek, gelişimini devam ettirmesini amaçlıyoruz.