fbpx
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...
Pınar Karşıyaka İstanbul'un resmi internet sitesine hoş geldiniz...

Basketbol Okulu | Aile Rehberi: Genç Oyuncu ile Etkileşim

Altyapılarda velilerimizin rolü her zaman çok büyüktür. Çocuklarınızın gelişimi için onlarla iletişime geçerken dikkat etmeniz gereken bir takım şeyler var. 

Oğlunuzun veya kızınızın basketbol okulu deneyiminden ne elde etmesini arzuluyorsunuz?

Çocuğunuzun ileride profesyonel bir oyuncu olmasını mı düşünüyor musunuz? Üniversite bursu alacak kadar iyi olacaklarını mı düşünüyorsunuz? Ya da basketbol okulu çalışmalarının fiziksel aktiviteden zevk almanın, takım çalışması yönünün güçlendirmesinin ve hatta birkaç sayı atmasının harika bir yolu olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Cevabınız ne olursa olsun bu soruları ciddiye alın. Yanıtınızın, çocuğunuzun basketbola katılımını nasıl desteklediğiniz konusunda önemli bir etkisi olacak. Daha da önemlisi, bu cevap çocuklarınızla etkileşim kurarak nasıl büyüdüklerini ve bir basketbol oyuncusu olarak nasıl geliştiklerini belirlemede oldukça yararlı olacaktır.

Genç oyuncuların aileleri için yol gösteren temel bir ilke vardır; Eğer çocuğunuzun basketbol için bir aşk geliştirmesini istiyorsanız, ilk önce oyun için bir tutku geliştirmesi gerekir. Bunu için özellikle küçük yaşlarda, oyunun tadını çıkarmalı ve basketbolu gülümsemeyle gelen bir aktivite olarak görmelidir. Her şeyin başladığı yer burasıdır. Başlangıç seviyesindeki çocuk için basketbol topu birkaç kez sektirebildiği, belki topu daha kısa bir potaya sokabildiği bir aktiviteden başka bir şey değildir. Basketbol tohumu bu şekilde ekilir. Bir kere filizlenmeye başladığında, sizin bakımınız ve büyütmeniz ile yıllar boyunca gelişmeye devam eder.

Erken Gelişme Yıllarında Neler Yapıyorsunuz?

Çoğunlukla, arkanıza yaslanın ve deneyimi çocuğunuzla paylaşın. Zaman zaman yetişkinler basketbolun sadece bir oyun olduğunu unutuyor.

Tomurcaklanan Oyuncunuz İçin Hangi Tavsiyeyi Vermelisiniz?

Bu basit. Sadece onlara sıkı oynamalarını ve eğlenmelerini söyleyin. Yüzlerinde bir gülümseme olursa, büyük ihtimalle güçlü bir çaba göstereceklerdir. Ve sıkı oynayarak bu süreçte daha iyi olacaklardır.

Çocuğunuzla Basketbol İlişkisi Oluşturma

Bir genç basketbol oyuncusu ebeveyni olmanın sevinçlerinden biri çocuğunuzun bir oyuncu olarak büyümesini izleyebilmektir. Gururlu bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun ilk formasını giymesini ve maçta ilk top sürüşünü gördüğünüzde gözlerinizin içi parlayacaktır. Çocuğunuz büyüdükçe, oyunu da büyüyecek. Onlar gelişmeye devam ederken siz de orada olacaksınız. Zaferin zirvesi gibi yenilginin acısını da tecrübe edeceksiniz. Bir ebeveyn olarak, en önemli ve ödüllendirici rolünüz o anları paylaşmak ve pozitif bir basketbol ilişkisi yaratmak olacaktır.

Çocuğunuzdan Beklentilerinizle Başa Çıkmak

10 yaşındaki çocuğunuzun basketboldan keyif aldığını ve takımın iyi oyuncularından biri olduğunu varsayalım. Şimdi bir üniversite basketbol bursu veya gelecekteki profesyonel bir kariyeri hayal etme zamanı mı?

Hayaller iyi, ama onları gerçeklerde tutun. Genç bir oyuncu erken pes edebilir ve çok zorlandığını hissederse oyunu terk edebilir. Katılıma teşvik etmenin en iyi yolu; iyi sportmenlik, sıkı çalışma ve eğlenme. Beklentilerinizin bunlar olduğunu anlarlarsa, pastanın kreması eninde sonunda üstte olacaktır.

Çocuğunuzla Basketbol Oynamak

Çoğu spora oranla, basketbol çocuğunuzla daha fazla gerçek saha etkileşimini karşılar. Serbest atış yarışması yaparken, ya da basit bire bir oyunu oynarken bile, basketbol bir top ve potadan başka bir şey gerektirmez.

Ancak oğlunuz veya kızınız ile rekabete girme fırsatını kullanmamaya çalışın. Kızınız 12 yaşındaysa ona karşı bir yetişkin olarak değil 12 yaşındaki halinizle rekabet edin. Çocuğunuzun harika bir şutu ya da pasını onaylama alışkanlığını edinin. Onu eylemleri hakkında iyi hissettirin. Pozitif pekiştirmeye herkes cevap verir – özellikle çocuklar. Ve çocukların ebeveynlerinin eylemlerini taklit ettiğini hatırlayın. Onlara iyi bir oyuna nasıl cevap verildiğini gösterirseniz, liderliğinizi takip ederler.

Kazanç nedir? Basketbol cinsiyeti ve nesilleri aşabilen nadir atletik aktivitelerden biridir. Ve ayrıca eğlencelidir!

İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

Pınar Karşıyaka İstanbul olarak gerçekleştirdiğimiz Basketbol Okulu çalışmalarımızda çocuğunuzun fiziksel anlamda en uygun yaş grubunda yer almasını sağlıyoruz. Bu doğrultuda özel planlamalar ile sporcunun gelişimini sürekli olarak takip ederek, gelişimini devam ettirmesini amaçlıyoruz.